Obiektywnie zmierzono bezpośrednie fizjologiczne działanie leków homeopatycznych
Lekarz medycyny Nirupama Mishra i jego współpracownicy z Regional Research Institute for Homoeopathy w Indiach zbadali wpływ sześciu leków homeopatycznych w różnych potencjach na zmienność rytmu serca i przepływu krwi.
Metoda pomiaru obejmowała pletyzmografię impedancyjną, która wykrywa zmienności impedancji elektrycznej powodowane tętniącym przepływem krwi w tkankach miękkich. Metoda znana jest od ponad 50 lat i stosowana jest w medycynie konwencjonalnej.
Testowano grupę 77 zdrowych osób w wieku 18-35 lat. Poprzez umieszczenie elektrod na nadgarstku wykonywano sześć pieciominutowych pomiarów. Pierwsze trzy obejmowały podanie placebo, natomiast trzy kolejne pomiary przeprowadzane były po podaniu leku homeopatycznego. Średie amplitudy frekwencji przed i po podaniu leku były następnie porównywane do siebie. Zmiana rytmu serca i przepływu krwi była uznawana za istotną statystycznie, gdy wzrost amplitudy przekroczył 100 %, a jej spadek 50 %. Rutynowo zmiany związane z przejściem pacjenta w stan spoczynku zostawały odrzucone.
Podanie Aconitum napellus 30c, Gelsemium 200c, Gelsemium 1M, Phosphorus 1M Pulsatilla 200c, Sulphur 200c oraz Sulphur 1M wywołało istotne zmiany frekwencji impedancji u większości przebadanych pacjentów. Wpływ innych potencji Aconitum oraz Arsenu 200c i 1M nie został wykazany.
Wyniki wskazują na efekt niektórych leków homeopatycznych na autonomiczny układ nerwowy. Autorzy jednak apelują o ostrożną interpretację wyników, ze względu na nowatorskość przeprowadzonego badania. Z niecierliwieniem oczekują powtórzenia eksperymentu.
więcej na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21787219
Komisja ds. Rolnictwa przy Parlamencie Europejskim zadecydowała, aby wydać dwa miliony euro na badania czy bydło, owce i świnie mogą odnieść korzyść z terapii alternatywnej. Gdyby leki homeopatyczne były tylko lekami placebo, zwierzęta nie odniosłyby żadnej korzyści.
Socjaliści i liberałowie z Komisji ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego wspierają propozycję, aby opracować pilotujący projekt skoordynowanych badań nad zastosowaniem leków homeopatycznych u zwierząt gospodarskich.
Na stronie internetowej Brytyjskiego Towarzystwa Lekarzy Weterynarii stosujących homeopatię podano listę obejmującą 34 nazwiska lekarzy weterynarii oferujących homeopatyczną metodę leczenia zwierzętom domowym i gospodarskim. Więcej...
W czasopiśmie "Homeopathy" opublikowany został raport z największego do tej pory badania wykazującego skuteczność bardzo wysokich rozcieńczeń. Przeprowadzono je na 11 milionowej populacji Kuby i ukazuje, iż stosowanie homeopatii może przyczynić się do zapobiegania leptospirozie.
Leptospiroza to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób odzwierzęcych. Wywołują ją bakterie zwane krętkami, które są rozpowszechnione na całym świecie, głównie jednak w krajach o klimacie umiarkowanym i tropikalnym. Ich rezerwuarem są głównie gryzonie oraz bydło.
Na Kubie wzrost zachorowań na leptospirozę jest powiązany z intensywnymi opadami deszczu i powodziami. Pod koniec 2007 roku w związku rosnącą epidemią i niewystarczającą ilością szczepionek (15.000 tylko dla osób z grup ryzyka), rząd Kuby zadecydował o zastosowaniu leku homeopatycznego w najbardziej zagrożonych prowincjach. Lek został przygotowany z inaktywowanego krętka, dostarczonego przez Narodowy Instytut Szczepień. Podano go 2,3 milionom osób.
W ciągu kilku tygodni liczba przypadków zachorowań spadła z 38 na 4 na 100.000 osób na tydzień. W pozostałej 8,8 milionowej populacji kraju nie podano leku homeopatycznego i liczba zachorowań była zgodna z prognozami.
Z przeprowadzonego badania wynika, że nastąpiło 84% zmniejszenie zachorowań na leptospirozę po zastosowaniu leku homeopatycznego. W tym samym czasie odnotowano 22% wzrost zachorowań na tę chorobę w populacji pozbawionej tego leku.
"Homeopatia", wydawana przez Elsevier'a jest międzynarodowym recenzowanym
czasopismem naukowym. Jest umieszczona w indeksie PubMed, głównej bazie danych medycznych artykułów naukowych.
Więcej informacji http://www.facultyofhomeopathy.org/media/press_releases/leptospirosis_infection_in_Cuban_population.html
Wymierne skutki leków homeopatycznych przy bezsenności.
Grupa naukowców z Tucson, Arizona, USA, przebadała skutki dawek Coffea Cruda 30c oraz Nux Vomica 30c w porównaniu do dawek placebo podając je stosunkowo młodym ludziom z historią bezsenności wywołanej używaniem kawy. Przeprowadzone badania wykazały, że leki homeopatyczne miały istotny wpływ na czas i jakość snu. Leki w potencji 30c zmieniały istotnie wykres snu, co wykazywały badania encefalograficzne. Podobne badania przeprowadzone na zwierzętach wykazywały mierzalny wpływ leku na sen. Autorzy sugerują, że brak obiektywnych metod pomiarowych do oceny działania leku homeopatycznego u ludzi hamuje rozwój zarówno badań klinicznych jak i naukowych.